200 Watt N-Type Anti-Shad Bifacial Solar Panel
The Callsun 200W N-Type Anti-Shade Bifacial Solar Panel features advanced N-Type 16BB cells and TwinCell anti-shading technology, delivering up to 30% more energy and stable output even under partial shade. Built for durability and efficiency, it’s ideal for RVs, vans, rooftops, cabins, and off-grid solar systems.
Callsun N-Type Bifacial vs Other Solar Panels Comparison
| Feature | Callsun N-Type Bifacial Solar Panel | Other Solar Panels |
|---|---|---|
| Efficiency | 25% | 22% |
| Solar Cells | 16BB | 9BB / 10BB |
| LifeSpan | 30 Years | 25 Years |
| Size | Smaller 26% | Larger size |
Specifications
Key Specs at a Glance: 200W output · N-Type · 25% efficiency · Bifacial · Anti-Shade · 16BB · IP68
Mechanical Characteristics(STC)
| Maximum Power (Pmax) | 200W |
|---|---|
| Maximum Power Voltage (Vmp) | 23.74V |
| Maximum Power Current (Imp) | 8.43A |
| Open-circuit Voltage (Voc) | 27.31V |
| Short-circuit Current (Isc) | 8.91A |
| Cell Type | Monocrystalline Silicon, TOPCon |
| Cell Efficiency | 25% |
| Power Tolerance | 0~5% |
| Maximum System Voltage | 1000V DC |
| Maximum Series Fuse Rating | 25A |
| First Year Degradation Rate | <1% |
| Linear Degradation Rate | 0.4% |
| Commitment to maintain 84.5% output | 25 years |
*STC(Standard Test Condition): Irradiance 1000W/m², Cell Temperature 25°C, Air Mass 1.5.
Specifications
| Dimension | 1304 × 770 × 35mm(51.34"L × 30.31"W × 1.38"H) |
|---|---|
| Weight | 10.8kg(23.81 lb) |
| Cell Arrangement | 80pcs (4 × 10) × 2 |
| Glass | 3.2mm Tempered Glass |
| Frame | Anodized Aluminium Alloy |
| IP Rating | IP68 |
| Max. Wind Load/Snow Load | 2400Pa/5400Pa |
| Connector | Solar Connector Compatible |
Temperature Coefficients
| Temperature Coefficients of Pmax | -0.30%/K |
|---|---|
| Temperature Coefficients of Voc | -0.25%/K |
| Temperature Coefficients of Isc | 0.045%/K |
| Operating Temperature(°C) | -40°C ~ 85°C (-40°F ~ 185°F) |
Includes
Downloads & View
User Manual
FAQ
Question 1
Answer 1
Question 2
Answer 2
Question 3
Answer 3
Question 4
Answer 4
Question 5
Answer 5
6W Solar Panel for For Ring Camera – Black Frame ...は取り寄せ中で入荷次第発送します。















