Sold out
New arrival
450W N-Type Solar Panel(2 pcs)
Regular price
$759.99
Unit price
Unavailable
450W N-Type Solar Panel(2 pcs) - 2 Piece is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Delivery Methods
Delivery time: 1-3 business days.



30-Day Return and Refund Service
Warranty Coverage
Free Shipping450 Watt N-Type Anti-Shad Bifacial Solar Panel
Callsun 450W N-Type Bifacial Solar Panel offers 25.4% efficiency with 16BB cells. Anti-shading, IP68 rated, ideal for home backup & off-grid power systems.
Callsun N-Type Bifacial vs Other Solar Panels Comparison
| Feature | Callsun N-Type Bifacial Solar Panel | Other Solar Panels |
|---|---|---|
| Efficiency | 25% | 22% |
| Solar Cells | 16BB | 9BB / 10BB |
| LifeSpan | 30 Years | 25 Years |
| Size | Smaller 26% | Larger size |
Specifications
Key Specs at a Glance: 450W output · N-Type · 25% efficiency · Bifacial · Anti-Shade · 16BB · IP68
Mechanical Characteristics(STC)
| Maximum Power (Pmax) | 450W |
|---|---|
| Maximum Power Voltage (Vmp) | 30.08V |
| Maximum Power Current (Imp) | 14.97A |
| Open-circuit Voltage (Voc) | 35.03V |
| Short-circuit Current (Isc) | 16.05A |
| Cell Type | Monocrystalline Silicon |
| Cell Efficiency | 25% |
| First Year Degradation Rate | <1% |
| Commitment to maintain 84.5% output | 25 years |
*STC(Standard Test Condition): Irradiance 1000W/m², Cell Temperature 25°C, Air Mass 1.5.
Specifications
| Dimension | 1762 × 1134 × 30mm(69.37"L × 44.64"W × 1.18"H) |
|---|---|
| Weight | 24.5kg(54.01 lb) |
| Glass | 3.2mm Tempered Glass |
| Frame | Anodized Aluminium Alloy |
| IP Rating | IP68 |
| Max. Wind Load/Snow Load | 2400Pa/5400Pa |
| Connector | Solar Connector Compatible |
Temperature Coefficients
| Temperature Coefficients of Pmax | -0.30%/K |
|---|---|
| Temperature Coefficients of Voc | -0.25%/K |
| Temperature Coefficients of Isc | 0.045%/K |
| Operating Temperature(°C) | -40°C ~ 85°C (-40°F ~ 185°F) |
Includes
Downloads & View
User Manual
450W N-Type Solar Panel(2 pcs) - 2 Piece is backordered and will ship as soon as it is back in stock.

























