12V 100Ah LiFePO4 Deep Cycle Battery with 100A BMS
12V 100Ah LiFePO4 Deep Cycle Battery with 100A BMS - 1 Pack ist auf Lager und wird versandt, sobald es wieder verfügbar ist
Delivery time: 1-3 business days.



30-Day Return and Refund Service
Warranty Coverage
Free Shipping12V 100Ah LiFePO4 Deep Cycle Battery with 100A BMS
The Callsun 12V 100Ah lithium battery delivers high performance, long-lasting durability, and superior efficiency, making it the ideal choice for for RV, Solar, Trolling Motor, Wind, Marine, Camping and Off-Grid System.
Callsun 12.8V 100Ah LiFePO4 Battery vs 12V100Ah Lead Acid Battery
| Feature | Callsun 12.8V 100Ah LiFePO4 Battery | 12V100Ah Lead Acid Battery |
|---|---|---|
| Usable Energy | 1280Wh | 600Wh |
| Weight | 22lbs (9.98 kg) | 65lbs (29.48 kg) |
| Lifespan | 10 Years | 2-3 Years |
| Life Cycles | 5000+ | 200-500 |
Specifications
Key Specs at a Glance 12V · 100Ah · LiFePO4 · 100A BMS · 21.4 lbs · 5000 Deep Cycle · Low-Temp Protection
Electrical Parameters
| Nominal Voltage | 2.8V |
|---|---|
| Cell Type | Lithium Iron Phosphate Battery (LiFePO4) |
| Cell Grade | Grade A |
| Nominal Capacity | 100Ah |
| Nominal Energy | 1280wh |
| BMS Functions | Over-voltage protection, over-currentprotection, over-temperature protection,balancing function. |
Charge Parameters
| Max Charge Voltage | 14.2V |
|---|---|
| Float Charge Voltage | 13.6V |
| Standard Charge Current | 20A |
| Charge Temperature | 32°F ~ 131°F (0°C, ~ 55°C) |
Discharge Parameters
| Max. Continuous Discharge Current | 100A |
|---|---|
| Standard Continuous Discharge Current | 20A |
| Peak Discharge Current | 300A (<5s) |
| End-of-discharge Voltage | 10.0V (Recommended shutdown voltage for the device: 10.8V-11.2V) |
| Discharae Temperature | -4°F ~ 140°F (-20°C ~ 60°C) |
Mechanical Parameters
| Dimission | 229 × 138 × 208 mm ±2 mm (9.02 × 5.43 × 8.19 in, including terminals: 213 mm / 8.39 in) |
|---|---|
| Net Weight | 21.38lb ± 5% (9.7kg ± 5%) |
| Shell Material | ABS |
| Terminal Diameter | M6 |
| IP Rating | IP65 |
Includes
Downloads & View
User Manual
FAQ
1. What is the expected lifespan and cycle count of this battery?
The Callsun 12V 100Ah LiFePO4 Deep Cycle Battery with 100A BMS offers up to 5,000 cycles at 80% depth of discharge, providing a lifespan of around 10 years under normal usage conditions.
12V 100Ah LiFePO4 Deep Cycle Battery with 100A BMS - 1 Pack ist auf Lager und wird versandt, sobald es wieder verfügbar ist










