15W 12V Solar Battery Maintainer & Trickle Charger
15W 12V Solar Battery Maintainer & Trickle Charger - 1 Pack is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Delivery time: 1-3 business days.



30-Day Return and Refund Service
Warranty Coverage
Free Shipping15W 12V Solar Battery Maintainer & Trickle Charger
Boost your 12V batteries with Callsun 15W high-efficiency solar charger. Featuring A+ monocrystalline cells, IP68 all-weather durability, smart 3-stage charging, and wide battery compatibility, it keeps your cars, RVs, boats, and motorcycles powered and ready, anytime, anywhere.
Why Choose Callsun Solar Panel
| Feature | Callsun Solar Panel | Other Solar Panels |
|---|---|---|
| Efficiency | 30% | 20% |
| Installation | 360° Flexible Installation | 180° Flexible Installation |
| Waterproof | IP68 | IP65 |
| Frame | Anodized Aluminum Alloy | General Aluminum Alloy |
| Glass | 1.6mm Tempered Glass | 0.6mm Tempered Glass |
Specifications
Key Specs at a Glance 15W output · 30% efficiency · Adjustable Angle(360°) · IP68
Mechanical Characteristics(STC)
| Maximum Power (Pmax) | 15W |
|---|---|
| Maximum Power Voltage (Vmp) | 20.16V |
| Maximum Power Current (Imp) | 0.75A |
| Open-circuit Voltage (Voc) | 24.3V |
| Short-circuit Current (Isc) | 0.79A |
| Cell Type | Monocrystalline Silicon |
*STC(Standard Test Condition): Irradiance 1000W/m², Cell Temperature 25°C, Air Mass 1.5.
Specifications
| Dimension | 303 × 333 × 20 ± 2 mm (11.93 × 13.11 × 0.79 ± 0.08 in) |
|---|---|
| Weight | 1.7kg(3.75 lb) |
| Operating Temperature Range | 14°F ~ 158°F (-10°C ~ 70°C) |
| Glass | 1.6mm Tempered Glass |
| Frame | Anodized Aluminium Alloy |
| IP Rating | IP68 |
| Max. Wind Load/Snow Load | 2400Pa/5400Pa |
| Compatible With | 12V LiFePO4, Lithium Ion, AGM, SLA, GEL, FLD, EFB, MF batteries |
Includes
Downloads & View
User Manual
FAQ
1. What types of batteries and vehicles does this charger support?
This charger is designed for 12V systems only and supports LiFePO₄, AGM, SLA, GEL, FLA, EFB, and MF batteries. It’s ideal for cars, RVs, boats, motorcycles, campers, trailers, lawn mowers, and jet skis.
15W 12V Solar Battery Maintainer & Trickle Charger - 1 Pack is backordered and will ship as soon as it is back in stock.









