7.5W 12V Solar Battery Maintainer & Trickle Charger
7.5W 12V Solar Battery Maintainer & Trickle Charger - 1 Pack is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Delivery time: 3-8 business days.



30-Day Return and Refund Service
Warranty Coverage
Free Shipping7.5W 12V Solar Battery Maintainer & Trickle Charger
Callsun 7.5W Solar Battery Maintainer charges efficiently with SmartTrack, shows status via LED, fits LiFePO4/AGM/GEL batteries for cars, motorcycles, boats, and RVs. Durable IP68 design, easy 360° installation, built to last.
Callsun Solar Panel vs Other Solar Panels Comparison
| Feature | Callsun Solar Panel | Other Solar Panels |
|---|---|---|
| Efficiency | 30% | 20% |
| Angle | Adjustable Angle(360°) | 180° Flexible Installation |
| Waterproof | IP68 | IP65 |
| Frame | Anodized Aluminum Alloy | General Aluminum Alloy |
| Glass | 1.6mm Tempered Glass | 0.6mm Tempered Glass |
Specifications
Key Specs at a Glance 7.5W output · 30% efficiency · Adjustable Angle(360°) · IP68
Mechanical Characteristics(STC)
| Maximum Power (Pmax) | 7.5W |
|---|---|
| Maximum Power Voltage (Vmp) | 18.08V |
| Maximum Power Current (Imp) | 0.42A |
| Open-circuit Voltage (Voc) | 21.28V |
| Short-circuit Current (Isc) | 0.43A |
| Cell Type | Monocrystalline Silicon |
*STC(Standard Test Condition): Irradiance 1000W/m², Cell Temperature 25°C, Air Mass 1.5.
Specifications
| Dimension | 200 × 330 × 17 ± 5 mm (7.9 × 13.0 × 0.7 ± 0.2 in) |
|---|---|
| Weight | 1.57kg(3.46 lb) |
| Operating Temperature Range | 14°F ~ 158°F (-10°C ~ 70°C) |
| Glass | 1.6mm Tempered Glass |
| Frame | Anodized Aluminium Alloy |
| IP Rating | IP68 |
| Max. Wind Load/Snow Load | 2400Pa/3600Pa |
| Compatible with | 12V LiFePO4, Lithium Ion, AGM, SLA, GEL, FLD, EFB, MF batteries |
Includes
Downloads & View
User Manual
FAQ
1. Can this solar battery maintainer be left connected 24/7 without damaging my battery?
Yes! Thanks to the 6-Point Smart Safety system, it protects against reverse charging and overvoltage, allowing you to safely leave it connected all day and night, extending your battery's lifespan.
2. Can this 7.5W charger recharge a completely dead 12V battery?
No. This is a 7.5W trickle charger and maintainer designed strictly to prevent battery drain during storage and maintain voltage. It does not have enough power to efficiently recharge a fully discharged or dead battery.
3. What do the 3-color LED status indicators on the controller mean?
The built-in 3-color LED indicators provide real-time status monitoring. They change colors to show whether the system is actively charging, maintaining/fully charged, or if there is a connection fault.
4. What is the difference between the included Alligator Clips and O-Ring Cables?
Use the Alligator Clips for quick, temporary connections to various vehicles. Use the O-Ring Terminal Cable for a permanent, bolted connection to a single battery, allowing for quick plug-and-play disconnects.
7.5W 12V Solar Battery Maintainer & Trickle Charger - 1 Pack is backordered and will ship as soon as it is back in stock.








