20W 12V Solar Battery Maintainer & Trickle Charger
20W 12V Solar Battery Maintainer & Trickle Charger - 1 Pack is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Delivery time: 1-3 business days.



30-Day Return and Refund Service
Warranty Coverage
Free Shipping20W 12V Solar Battery Maintainer & Trickle Charger
Boost your 12V batteries with Callsun 20W high-efficiency solar charger. Featuring A+ monocrystalline cells, IP68 all-weather durability, smart 3-stage charging, and wide battery compatibility, it keeps your cars, RVs, boats, and motorcycles powered and ready, anytime, anywhere.
Why Choose Callsun Solar Panel
| Feature | Callsun Solar Panel | Other Solar Panels |
|---|---|---|
| Efficiency | 30% | 20% |
| Installation | 360° Flexible Installation | 180° Flexible Installation |
| Waterproof | IP68 | IP65 |
| Frame | Anodized Aluminum Alloy | General Aluminum Alloy |
| Glass | 1.6mm Tempered Glass | 0.6mm Tempered Glass |
Specifications
Key Specs at a Glance 20W output · 30% efficiency · Adjustable Angle(360°) · IP68
Mechanical Characteristics(STC)
| Maximum Power (Pmax) | 20W |
|---|---|
| Maximum Power Voltage (Vmp) | 20.23V |
| Maximum Power Current (Imp) | 0.99A |
| Open-circuit Voltage (Voc) | 24.37V |
| Short-circuit Current (Isc) | 1.04A |
| Cell Type | Monocrystalline Silicon |
*STC(Standard Test Condition): Irradiance 1000W/m², Cell Temperature 25°C, Air Mass 1.5.
Specifications
| Dimension | 303 × 408 × 20 ± 2 mm (11.93×16.06×0.79 ± 0.08 in) |
|---|---|
| Weight | 1.95kg(2.3lb) |
| Compatible with | 12V LiFePO4, Lithium Ion, AGM, SLA, GEL, FLD, EFB, MF batteries |
| Glass | 1.6mm Tempered Glass |
| Frame | Anodized Aluminium Alloy |
| IP Rating | IP68 |
| Max. Wind Load/Snow Load | 2400Pa/5400Pa |
Includes
Downloads & View
User Manual
FAQ
1. What types of batteries are compatible with this 12V solar charger?
This smart 12V solar charger works with LiFePO4, Li-ion, AGM, SLA, GEL, FLD, EFB, and MF batteries. It's suitable for cars, RVs, boats, motorcycles, campers, lawn mowers, trailers, water pumps, and electric fences.
20W 12V Solar Battery Maintainer & Trickle Charger - 1 Pack is backordered and will ship as soon as it is back in stock.









