215W N-Type Anti-Shade Bifacial Solar Panel
215W N-Type Anti-Shade Bifacial Solar Panel - 1 Piece is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Delivery time: 1-3 business days.



30-Day Return and Refund Service
Warranty Coverage
Free Shipping215 Watt N-Type Anti-Shading Bifacial Solar Panel
The Callsun 215W N-Type Anti-Shading Bifacial Solar Panel delivers over 25% conversion efficiency with a quad-cell anti-shading design, ensuring stable power even under partial shading. IP68 waterproof and lightweight, it’s perfect for RVs, boats, camping, and off-grid solar systems, providing reliable energy year-round.
Callsun Anti-Shading vs Other Solar Panels Comparison
| Feature | Callsun Anti-Shading Solar Panel | Other Solar Panels |
|---|---|---|
| In the Dappled Sunlight | 80% Power Out | 0% Power Out |
| In the Building Shadow (25% Partial Shading) | 75% Power Out | 0% Power Out |
| In the Leaves Shadow (50% Partial Shading) | 50% Power Out | 0% Power Out |
| In the Snow Shadow (75% Partial Shading) | 25% Power Out | 0% Power Out |
Specifications
Key Specs at a Glance: 215W output · N-Type · 25% efficiency · Bifacial · Anti-Shading · 16BB · IP68
Mechanical Characteristics(STC)
| Maximum Power at STC (Pmax) | 215W |
|---|---|
| Maximum Power Voltage (Vmp) | 17.37V |
| Maximum Power Current (Imp) | 12.38A |
| Open-circuit Voltage (Voc) | 20.41V |
| Short-circuit Current (Isc) | 13.12A |
| Cell Type | N-Type, 16BB, 182mm, Monocrystalline Silicon |
| Cell Efficiency | 25% |
| Power Tolerance | 0~5% |
| Maximum System Voltage | 1000V DC |
| Maximum Series Fuse Rating | 25A |
| First Year Degradation Rate | <1% |
| Linear Degradation Rate | 0.4% |
| Commitment to maintain 84.5% output | 25 years |
*STC(Standard Test Condition): Irradiance 1000W/m², Cell Temperature 25°C, Air Mass 1.5.
Specifications
| Dimension | 1422 × 766 × 35mm(56.0"L × 30.1"W × 1.38"H) |
|---|---|
| Weight | 11.5kg (25.38 lb) |
| Glass | 3.2mm Tempered Glass |
| Frame | Anodized Aluminium Alloy |
| IP Rating | IP68 |
| Max. Wind Load/Snow Load | 2400Pa/5400Pa |
| Connector | Solar Connector |
Temperature Coefficients
| Temperature Coefficients of Pmax | -0.30%/K |
|---|---|
| Temperature Coefficients of Voc | -0.25%/K |
| Temperature Coefficients of Isc | 0.045%/K |
| Operating Temperature(°C) | -40°C ~ 85°C (-40°F ~ 185°F) |
Includes
Downloads & View
User Manual
FAQ
1. What are the benefits of using bifacial solar panels?
Callsun Bifacial solar panels capture sunlight from both front and rear sides, allowing them to generate more energy than traditional monofacial panels. They can gain an additional 5%-30% power from reflected surfaces such as snow, sand, or rooftops. This design also ensures better performance in low-light conditions and provides flexibility in installation for various applications
2. What advantages does Anti-Shading Technology provide?
Callsun Anti-Shading panels use a Quad-Cell structure, dividing the panel into four independent units. When part of the panel is shaded by trees, leaves, or snow, the other units continue to generate power, reducing energy loss by up to 75%-80% compared to standard panels. This ensures stable and reliable electricity for off-grid or partially shaded installations.
215W N-Type Anti-Shade Bifacial Solar Panel - 1 Piece is backordered and will ship as soon as it is back in stock.














