7.5W 12V Solar Battery Maintainer & Trickle Charger
7.5W 12V Solar Battery Maintainer & Trickle Charger - 1 Pack is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Delivery time: 1-3 business days.



30-Day Return and Refund Service
Warranty Coverage
Free Shipping7.5W 12V Solar Battery Maintainer & Trickle Charger
Callsun 7.5W Solar Battery Maintainer charges efficiently with SmartTrack, shows status via LED, fits LiFePO4/AGM/GEL batteries for cars, motorcycles, boats, and RVs. Durable IP68 design, easy 360° installation, built to last.
Callsun Solar Panel vs Other Solar Panels Comparison
| Feature | Callsun Solar Panel | Other Solar Panels |
|---|---|---|
| Efficiency | 30% | 20% |
| Angle | Adjustable Angle(360°) | 180° Flexible Installation |
| Waterproof | IP68 | IP65 |
| Frame | Anodized Aluminum Alloy | General Aluminum Alloy |
| Glass | 3.2mm Tempered Glass | 0.6mm Tempered Glass |
Specifications
Key Specs at a Glance 7.5W output · 30% efficiency · Adjustable Angle(360°) · IP68
Mechanical Characteristics(STC)
| Maximum Power (Pmax) | 7.5W |
|---|---|
| Maximum Power Voltage (Vmp) | 18.42V |
| Maximum Power Current (Imp) | 0.41A |
| Open-circuit Voltage (Voc) | 21.87V |
| Short-circuit Current (Isc) | 0.43A |
| Cell Type | Monocrystalline Silicon |
*STC(Standard Test Condition): Irradiance 1000W/m², Cell Temperature 25°C, Air Mass 1.5.
Specifications
| Dimension | 201.5 × 332.5 × 20 ± 2 mm (7.94 × 13.09 × 0.79 ± 0.08 in) |
|---|---|
| Weight | 1.57kg(3.46 lb) |
| Operating Temperature Range | 14°F ~ 158°F (-10°C ~ 70°C) |
| Glass | 3.2mm Tempered Glass |
| Frame | Anodized Aluminium Alloy |
| IP Rating | IP68 |
| Max. Wind Load/Snow Load | 2400Pa/5400Pa |
| Compatible with | 12V LiFePO4, Lithium Ion, AGM, SLA, GEL, FLD, EFB, MF batteries |
Includes
Downloads & View
User Manual
FAQ
1. Can this solar battery maintainer be left connected 24/7 without damaging my battery?
Yes! Thanks to the 6-Point Smart Safety system, it protects against reverse charging and overvoltage, allowing you to safely leave it connected all day and night, extending your battery's lifespan.
7.5W 12V Solar Battery Maintainer & Trickle Charger - 1 Pack is backordered and will ship as soon as it is back in stock.








